Dornova metoda

Co to je Dornova metoda?

Dornova metoda je šetrná a jemná manuální technika (soubor hmatů), jejímž cílem je usadit klouby a kosti v těle do fyziologického postavení. Děje se tak za aktivní spolupráce   ať už člověka či zvířete, tzn.v pohybu. Jedině v pohybu dokážeme docílit správného efektu a usazení.

Jak to funguje?

Při chybném postavení kostí v těle vznikají nejrůznější blokády, ať už mechanické, membránové, orgánové nebo psychické. Všechno souvisí se vším.. Kost je vychýlená, tlačí nefyziologicky do tkáně, ve které probíhají nervová zakončení, dochází k dráždění, bolestivosti, atrofii svalů, následně až k orgánovým poruchám. Pomocí Dornovy metody usadíme kosti na své místo a blokády ,,opravíme,,.Samotná Dornova metoda se dá ještě obohatit o práci s fasciemi, jejíž pomocí dochází k harmonizaci těla. Někdy se také přidává baňkování. Dochází většinou k okamžité úlevě od bolesti, uvolnění drah nervů i drah energetických, zlepšení prokrvení daných oblastí, zlepšení funkčnosti orgánů atd.

Dornova metoda nepracuje se svalovým aparátem, v ohledu pouze tím, že zaměstnává svaly pohybem.

Říkáte si ,,malý zázrak,,?

V některých případech se tak výsledek terapie může jevit, ale věřte, že tato metoda podléhá přísným pravidlům fyziky a biomechaniky.

Něco málo z historie

Dornova metoda ve svém prapůvodu byla cílena zejména na hospodářská zvířata, která zajišťovala lidem obživu. Dietl Dorn, majitel pily, si kdysi dávno přivodil blokádu páteře, proto vyhledal sedláka, který byl v okolí známý tím, že umí napravovat chybná postavení kostí, především u zvířat, ale dokázal také pomoct mnoha lidem.. Panu Dornovi tento sedlák pomohl a on se o techniku nápravy začal zajímat. Sedlák mu vše ukázal a brzy na to zemřel. Pan Dorn postupně vypracoval techniku hmatů, kterou začal pomáhat lidem a také ji ochotně vyučoval. Jeho žáci ji tedy pojmenovali Dornova metoda.

Dornova metoda je v současnosti rozšířena zejména jako humánní terapie.Na zvířata se jaksi pozapomnělo...

Ucelenou metodiku hmatů vyvinula u nás v ČR moje učitelka, skvělá lidská i zvířecí terapeutka, paní Andrea Dunová, která je také mimo jiné zakladatelkou České školy Dornovy metody- zvířata. Její škola získala v prosinci roku 2013 certifikát ČSN EN ISO 9001:2009 evropské kvality.


Kdy dornovka ano a kdy ne?

Indikace:

PREVENCE - předchází následkům vlivů,kterým je člvěk či zvíře v průběhu života vystavováno. Dokáže odhalit i prozatím skryté a fyzicky neprojevené odchylky,které by se postupem času mohly vyvinout ve větší problém. Lze provádět už u dětí, štěňat i seniorů.

REHABIITACE - KULHÁNÍ, CHRONICKÉ PROBLÉMY, PORANĚNÍ POHYBOVÉHO APARÁTU-PÁDY, ÚRAZY- ne v akutním stadiu léčby a hojení, POSTOPERAČNÍ TERAPIE, PORUCHY CHOVÁNÍ V DŮSLEDKU BOLESTIVOSTI, DKK-pokud je včas diagnostikována,dokáže DM účelně pomoci dousadit kyčelní hlavice, OCHRNUTÍ- v počátečním stadiu, VÝHŘEZY MEZIOBRATLOVÝCH PLOTÉNEK-lze ošetřit úsekově, v některých případech může dornovka pomoct i při EPILEPSII

ale VŽDY v těchto případech je nutná spolupráce s lékařem( veterinářem), který určí na základě stanovené diagnozy,průběhu léčby a zhodnocení celkového zdravotního stavu, zda je možné aplikovat na daný případ Dornovu metodu!!!!!!!!


Kontraindikace:

ZVÝŠENÁ TĚLESNÁ TEPLOTA

PORUCHY DÝCHÁNÍ

ATAXIE

SILNÝ PRŮJEM,ZVRACENÍ

CELKOVÁ APATIE A ANOREXIE

KRVAVÉ VÝTOKY Z TĚLNÍCH OTVORŮ

ZRANĚNÍ-OTEVŘENÉ RÁNY,ZLOMENINY,KRVÁCENÍ,OTOKY

HNISAJÍCÍ RÁNY

RAKOVINA

AKUTNÍ ZÁNĚTLIVÉ STAVY,VIROVÁ A INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ

NERVOVÉ PORUCHY

REVMA

TĚHOTENSTVÍ / BŘEZOST

JINÉ NÁHLÉ NEOBVYKLÉ PŘÍZNAKY


Veškeré informace a materiály o Dornově metodě uvedené na tomto webu jsou čerpány z České školy Dornovy metody-zvířata,literatury(Dornova metoda pro zvířata- Andrea Dunová a MVDr.Lenka Zemanová) a z vlastních poznatků a praxe dornovského terapeuta